Whois Sorgulama

Merak ettiğin alan adının kime ait olduğunu hemen öğren!

Ücretsiz Whois Sorgulama

Alan adının sahibini merak ediyor veya sahibi ile iletişime geçmek istiyorsanız, hemen bir alan adı sorgulayabilir ve sonuçlara göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Whois Sorgulama ile ilgili detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var?

Bir alan adının kimin adına olduğunu öğrenebilmeniz için kullanılan veri tabanı whois olarak adlandırılır. Whois sorgulama işlemi ise bu veri tabanının kullanılması vasıtasıyla domain kayıt tarihi, sahibinin e-posta ve telefon numarası bilgilerinin öğrenilmesi işlemidir.

Yeni bir sayfa kurmak istediğinizde öncelikle bir alan adı seçimi sonrasında bu web sayfası için alan adı sorgulama yaptığınızda, daha önce kaydedilmiş olduğunu görürseniz, whois sorgulaması ile fırsat elde edebilirsiniz. Veri tabanında alan adının sahibine ait iletişim bilgilerini, kayıt günü ve kaydın son gününü görürseniz, bu kişiye bir teklif göndererek alan adını satın almak isteyebilirsiniz.


Bazı durumlarda da telif hakkı ihlali, phishing saldırısı veya spam ile karşılaştığınızda, whois bilgileri kullanılması vasıtasıyla ilgili kişiye ulaşabilirsiniz. Bu açıdan domain kayıt firmasına bildirim sağlayarak, domain için askıya alma talebi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir alan adının tescili sırasında alan adının kime ait olduğu, mali ve teknik bilgileri, hangi domain firması vasıtasıyla kaydedildiği, kişi veya şirketin ismi, iletişim bilgileri gibi tüm bilgiler domain whois bilgisi olarak adlandırılır.

Alan adı whois sorgulama işleminde, belirlenmiş IP adresleri sayesinde kayıt firmalarına veya bayilik hizmetini veren özel yetkili işletmelere verinin kurallar bütünü şekilde aktarılması ile sistem çalışır.

Bazı alan adları için whois bilgileri gizli durumda bulunduğunda, bu işlem için “domain whois protection” yapılmıştır. Eğer gizleme yapmış alan adı sahibinin bilgilerine erişmek istiyorsanız, gizleme hizmetini sağlayan firmaya ulaşmanız gerekir.

Bu veritabanı kaydedilmiş tüm alan adlarının bir listesini bulundurarak, özellikle bazı dönemlerde yasal amaçlar için fayda sağlamaktadır. İnternet yönetim sistemleri bazı sorunların belirlenmesi ve çözümlenmesi için whois verilerinden yararlanır. Örneğin, whois bilgileri aracılığıyla bir domainin müsait olup olmadığı ya da marka ihlali bulunup bulunmadığı tespit edilebilir.

Velonga üzerindeki bu aracı kullanmanız çok pratik olmakla birlikte bilgilerini aradığınız bir alan adını whois sayfasındaki sorgulama kısmına girdiğinizde, alan adının durumunu, sahibini, kayıt tarihini ve dolacağı süreyi görebilirsiniz.

Web hosting hizmetinizi dilediğiniz zaman yükseltebilir veya düşürebilirsiniz. Bu esnada web sitenizde herhangi bir erişim kesintisi veya dosya kaybı yaşanmaz.

Domain sahiplerinin bazen bilgileri değişebilir ve Velonga gibi kayıt firmaları bu bilgilerin güncellenmesi için her zaman fırsatlar sunar. ICANN kuralları bağlamında da bu bilgilerin her zaman güncel ve doğru olması mecburiyet olarak ifade edilirken, doğru ve güncel olmadığında adres bloke edilir.

Velonga üzerinde size sunulan hesabınızdaki yönetim paneline girdiğinizde, her alan adının yanında whois bilgi güncelleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu konuda ICANN kuralları çerçevesinde güncelleme yapmanız sağlıklı bir internet kullanımı için doğru bilgiler ile sağlanmalıdır.

Alan adı sahibinin alan adı kaydında kullanılmış bilgilerini başkalarının görmesini engellemek için kullandığı servis, whois gizleme servisidir. Bazı durumlarda alan adı ile ilgili whois bilgilerini izlemek istediğinizde, kimliğinizi koruma altına almak ya da spam bilgilerden kurtulmak için bu işlemi yapabilirsiniz.

Velonga üzerinde bu işlem ücretsiz olarak yapılabilir.

Admin paneliniz üzerinde whois gizlilik işlemini istediğiniz zaman açabilir veya kapatabilirsiniz. Gizlilik ararları paneldeki domain adı karşısında bulunan ayarlar bölümünde yapılabilir.

Alan adı whois gizliliği kullanıldığı takdirde sorgulama gerçekleştiren kullanıcılar alan adı bilgilerinize erişecek fakat istediğiniz bilgileri göremeyecektir. Gizleme yapılmadığında bilgilerinize erişen kişiler size telefon veya e-posta ile ulaşabilir.

E-Bülten Aboneliği

E-Bültenimize kayıt olun, indirimlerden ve fırsatlardan önce siz haberdar olun..